BTRDA Clubmans Rallycross Championship
Pembrey Race Circuit - South Wales
August 10th and 11th
Event Regulations
btrda_pembrey_10th_11th_august_2019_sr.pdf | |
File Size: | 245 kb |
File Type: |
TSL-Timing - Transponder Information
Drivers:
Please see below the contact information for the timing company who will be doing the Pembrey BTRDA Rallycross Championship events.
Compatible Transponders: All competing vehicles to be fitted, in accordance with the manufactures’ guidelines, with a working AMB/MyLaps TranX 260 transponder.
Hired Transponders availability: These are rented out and MUST be ordered prior to the event
Contact details for:
Timing Solutions Limited
Unit 2 Ninian Park
Ninian Way, Tamworth
B77 5ES, UK
E-mail: [email protected]
Mobile: +44 (0) 7817 286189
Tel: +44 (0) 1827 285666
Fax: +44 (0) 1827 282932
Web: www.tsl-timing.com
Please see below the contact information for the timing company who will be doing the Pembrey BTRDA Rallycross Championship events.
Compatible Transponders: All competing vehicles to be fitted, in accordance with the manufactures’ guidelines, with a working AMB/MyLaps TranX 260 transponder.
Hired Transponders availability: These are rented out and MUST be ordered prior to the event
Contact details for:
Timing Solutions Limited
Unit 2 Ninian Park
Ninian Way, Tamworth
B77 5ES, UK
E-mail: [email protected]
Mobile: +44 (0) 7817 286189
Tel: +44 (0) 1827 285666
Fax: +44 (0) 1827 282932
Web: www.tsl-timing.com
Irish Drivers - Ferry Information
A Heavily reduced ferry crossing has been arranged for ALL BTRDA Championship rounds
Please contact Bryan Woolfall on the details below for all ferry crossings to all events.
Bryan Woolfall
Trade Support - Irish Ferries
+44 151 242 1729
[email protected]
Please contact Bryan Woolfall on the details below for all ferry crossings to all events.
Bryan Woolfall
Trade Support - Irish Ferries
+44 151 242 1729
[email protected]
Entry Process
Drivers -
Please enter via the ONLINE BARC entry system, all your details are loaded there all you have to do is select the event and enter, then pay via the 'checkout'
If you competed at Pembrey or Lydden Hill on 2018 and also Pembrey in May 2019 you will be able to select the August event and enter via the online BARC portal which can be found here;
https://www.barc.net/competitor-registration/
You will need your BARC log in and PIN which will of been e mailed to you from BARC.
Please enter via the ONLINE BARC entry system, all your details are loaded there all you have to do is select the event and enter, then pay via the 'checkout'
If you competed at Pembrey or Lydden Hill on 2018 and also Pembrey in May 2019 you will be able to select the August event and enter via the online BARC portal which can be found here;
https://www.barc.net/competitor-registration/
You will need your BARC log in and PIN which will of been e mailed to you from BARC.
If you DIDN'T compete in the May Pembrey event or 2018 events, please complete the entry forms below and send off to the BARC.
Please DO NOT complete and send the entry forms if your details are already on ther BARC online portal
Please DO NOT complete and send the entry forms if your details are already on ther BARC online portal
Word Version;
|
PDF Version;
|
Final Instructions
Final instructions once issued will appear here;
final-instructions-btrda-pembrey-august-2019-v1-31072019.pdf | |
File Size: | 532 kb |
File Type: |
Circuit Layouts
Clockwise Layout - Saturday
|
Anti-Clockwise Layout - Sunday
|
Event Timetable August 10th and 11th
Friday 9th August
Access to the circuit - From 18:00 (Unless otherwise notified)
Restaurant open for food from 18:00 and until 20:15
Bar is open from 18:00 until 23:00
Saturday 10th August - 'Clockwise'
Signing on and scrutineering from 7am
Drivers briefing 8.30am
Open Practice 9.30am
Qualifying heats from 11.00am
All subsequent races will follow
Prize giving and awards will take place in the restaurant at 8.00pm
Sunday 11th August - 'Anti-Clockwise'
Signing on and scrutineering from 8.00am for those NOT raced Saturday
Drivers briefing if required 8.30am
Practice 9.00am
Qualifying heats from 10.30am
All subsequent races will follow
Prize giving and awards will take place 30 minutes after the final race at the podium
Access to the circuit - From 18:00 (Unless otherwise notified)
Restaurant open for food from 18:00 and until 20:15
Bar is open from 18:00 until 23:00
Saturday 10th August - 'Clockwise'
Signing on and scrutineering from 7am
Drivers briefing 8.30am
Open Practice 9.30am
Qualifying heats from 11.00am
All subsequent races will follow
Prize giving and awards will take place in the restaurant at 8.00pm
Sunday 11th August - 'Anti-Clockwise'
Signing on and scrutineering from 8.00am for those NOT raced Saturday
Drivers briefing if required 8.30am
Practice 9.00am
Qualifying heats from 10.30am
All subsequent races will follow
Prize giving and awards will take place 30 minutes after the final race at the podium
Official Entry List
47 Cars Entered
HT Installations Clubmans 4X4 Category
No Name Car Engine CC
28 Simon Horton Subaru Impreza 2000cc T (Sunday only) (withdrawn)
727 Tommy Graham (Ire) Ford Fiesta MK6 T16 4x4 2000cc T (withdrawn)
Flitspeed Production 4X4 Category (3 Cars)
No Name Car Engine CC
11 Paul Davis Subaru Impreza 2000cc T (Sunday only)
193 Chris-Rasher Baker Subaru Impreza WRX 2000cc T
217 Carl Stebbings Subaru Impreza WRX 2000cc T (withdrawn)
555 James Philips Subaru Impreza 2000cc T
AS Performance SuperModified Category inc BMW Mini (11 Cars)
No Name Car Engine CC
39 Fred Ling Ford Fiesta ST150 2000cc
44 Leigh-Anne Sedgwick BMW Mini Cooper S 1600cc S (BMW Mini class)
48 Todd Crooks Citroen C2 VTS 1600cc
54 Ian Shelley BMW Mini Cooper S 1600cc S (withdrawn)
61 Michelle Swallow Porsche Boxster 2700cc T
89 Alan Crocket (N.Ireland) Vauxhall Corsa C 2000cc
91 Allan Tapscott Vauxhall Corsa C Rwd 2200cc S
117 Kieran Curran (Ire) Vauxhall Corsa B 1600cc (withdrawn)
119 Sam Bovill (N.Ireland) Vauxhall Astra Cosworth Rwd 2000cc T
144 Leigh-Anne Sedgwick BMW Mini Cooper S 1600cc S
148 Patrick Ryan (Ire) Vauxhall Nova 2000cc
168 Garry Salmon Vauxhall Corsa GSI 1600cc (Saturday Only) (withdrawn)
168 Peter Wharton (Jnr) Vauxhall Corsa GSI 1600cc (Sunday Only) (withdrawn)
199 Kenny Hall Renault Clio RS 2000cc S (withdrawn)
200 Padraig Leeson (Ire) Vauxhall Corsa B 2300cc (withdrawn)
219 Gary Cook Ford Fiesta ST 2000cc
313 Elise Friem (Nor) Ford Focus ST 2000cc (withdrawn)
527 Peter Wharton Peugeot 106 GTi 2000cc
Funk Motorsport Production Category (20 Cars)
No Name Car Engine CC
14 Trevor Beavan Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
26 John Rook Peugeot 106 GTi 1600cc 16v
31 Lee Keeler Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
42 Samuel Johnston Citreon Saxo VTS 1600cc 16v
49 Steve Gaunt Citroen C2 VTS 1600cc 16v
57 Joe Meskauskas Citroen C2 VTS 1600cc 16v
60 Bradley Sampson Peugeot 206 GTi 2000cc
67 Ryan Randall Citroen C2 VTS 1600cc 16v
68 Nigel Edge Citroen Saxo VTS 1600cc 16v (withdrawn)
78 Rory Denning Peugeot 106 GTi 1600cc 16v
98 Jonny Chrisp Ford KA 1600cc 8v
225 Nathan Jones Honda Civic Type R 2000cc
231 Robert Hindley Renault Clio 182 2000cc
267 Graham Aspinall Renault Clio 172 2000cc
325 Dale Riches Citroen C2 VTS 1600cc 16v
414 Tony Chrisp Ford KA 1600cc 8v
546 Cameron Whitley Ford Focus ST170 2000cc
565 Louis Kershaw Rover 25 1600cc 16v
704 Dale Ford Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
777 Sue Lane Honda Civic Type R 2000cc
915 Dom Booth Renault Clio 172 2000cc
Steve Gaunt Trailers Pre 1995 Classic Category inc Classic Mini (5 Cars)
No Name Car Engine CC
12 Marc Jones Toyota MR2 2000cc T (Classic SuperModified)
17 David Ewin Ford Fiesta EVO Rwd 2000cc T (Classic SuperModified)
29 Mike Grant Ford Fiesta Mk2 2000cc (Classic SuperModified)
97 Vince Bristow BMW 318i Rwd 2000cc (Classic Modified)
761 David Martin Peugeot 205 GTi 1900cc (Classic Modified)
Questmead Ltd/710 Oils Junior Rallycross Category (8 Cars)
No Name Car Engine CC
1 Luke Constantine Suzuki Swift 1300cc
8 James Constantine Suzuki Swift 1400cc
40 Amy Baines Vauxhall Corsa 1400cc
262 Alfie Porter Suzuki Swift 1300cc (withdrawn)
401 Charlie Titcombe Suzuki Swift 1300cc
614 Abbie McGuinness VW Lupo 1400cc
619 Max Langmaid Suzuki Swift 1300cc
754 Alfie Jeakins Nissan Micra K12 1400cc
771 Ben Sayer Suzuki Swift 1300cc
No Name Car Engine CC
28 Simon Horton Subaru Impreza 2000cc T (Sunday only) (withdrawn)
727 Tommy Graham (Ire) Ford Fiesta MK6 T16 4x4 2000cc T (withdrawn)
Flitspeed Production 4X4 Category (3 Cars)
No Name Car Engine CC
11 Paul Davis Subaru Impreza 2000cc T (Sunday only)
193 Chris-Rasher Baker Subaru Impreza WRX 2000cc T
217 Carl Stebbings Subaru Impreza WRX 2000cc T (withdrawn)
555 James Philips Subaru Impreza 2000cc T
AS Performance SuperModified Category inc BMW Mini (11 Cars)
No Name Car Engine CC
39 Fred Ling Ford Fiesta ST150 2000cc
44 Leigh-Anne Sedgwick BMW Mini Cooper S 1600cc S (BMW Mini class)
48 Todd Crooks Citroen C2 VTS 1600cc
54 Ian Shelley BMW Mini Cooper S 1600cc S (withdrawn)
61 Michelle Swallow Porsche Boxster 2700cc T
89 Alan Crocket (N.Ireland) Vauxhall Corsa C 2000cc
91 Allan Tapscott Vauxhall Corsa C Rwd 2200cc S
117 Kieran Curran (Ire) Vauxhall Corsa B 1600cc (withdrawn)
119 Sam Bovill (N.Ireland) Vauxhall Astra Cosworth Rwd 2000cc T
144 Leigh-Anne Sedgwick BMW Mini Cooper S 1600cc S
148 Patrick Ryan (Ire) Vauxhall Nova 2000cc
168 Garry Salmon Vauxhall Corsa GSI 1600cc (Saturday Only) (withdrawn)
168 Peter Wharton (Jnr) Vauxhall Corsa GSI 1600cc (Sunday Only) (withdrawn)
199 Kenny Hall Renault Clio RS 2000cc S (withdrawn)
200 Padraig Leeson (Ire) Vauxhall Corsa B 2300cc (withdrawn)
219 Gary Cook Ford Fiesta ST 2000cc
313 Elise Friem (Nor) Ford Focus ST 2000cc (withdrawn)
527 Peter Wharton Peugeot 106 GTi 2000cc
Funk Motorsport Production Category (20 Cars)
No Name Car Engine CC
14 Trevor Beavan Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
26 John Rook Peugeot 106 GTi 1600cc 16v
31 Lee Keeler Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
42 Samuel Johnston Citreon Saxo VTS 1600cc 16v
49 Steve Gaunt Citroen C2 VTS 1600cc 16v
57 Joe Meskauskas Citroen C2 VTS 1600cc 16v
60 Bradley Sampson Peugeot 206 GTi 2000cc
67 Ryan Randall Citroen C2 VTS 1600cc 16v
68 Nigel Edge Citroen Saxo VTS 1600cc 16v (withdrawn)
78 Rory Denning Peugeot 106 GTi 1600cc 16v
98 Jonny Chrisp Ford KA 1600cc 8v
225 Nathan Jones Honda Civic Type R 2000cc
231 Robert Hindley Renault Clio 182 2000cc
267 Graham Aspinall Renault Clio 172 2000cc
325 Dale Riches Citroen C2 VTS 1600cc 16v
414 Tony Chrisp Ford KA 1600cc 8v
546 Cameron Whitley Ford Focus ST170 2000cc
565 Louis Kershaw Rover 25 1600cc 16v
704 Dale Ford Citroen Saxo VTS 1600cc 16v
777 Sue Lane Honda Civic Type R 2000cc
915 Dom Booth Renault Clio 172 2000cc
Steve Gaunt Trailers Pre 1995 Classic Category inc Classic Mini (5 Cars)
No Name Car Engine CC
12 Marc Jones Toyota MR2 2000cc T (Classic SuperModified)
17 David Ewin Ford Fiesta EVO Rwd 2000cc T (Classic SuperModified)
29 Mike Grant Ford Fiesta Mk2 2000cc (Classic SuperModified)
97 Vince Bristow BMW 318i Rwd 2000cc (Classic Modified)
761 David Martin Peugeot 205 GTi 1900cc (Classic Modified)
Questmead Ltd/710 Oils Junior Rallycross Category (8 Cars)
No Name Car Engine CC
1 Luke Constantine Suzuki Swift 1300cc
8 James Constantine Suzuki Swift 1400cc
40 Amy Baines Vauxhall Corsa 1400cc
262 Alfie Porter Suzuki Swift 1300cc (withdrawn)
401 Charlie Titcombe Suzuki Swift 1300cc
614 Abbie McGuinness VW Lupo 1400cc
619 Max Langmaid Suzuki Swift 1300cc
754 Alfie Jeakins Nissan Micra K12 1400cc
771 Ben Sayer Suzuki Swift 1300cc